Strony internetowe dla osób starszych
Komentarze: 0
Kolejnym pomysłem zaskoczyli nas radni miasta Kraków. Wymyślili oni, że warto byłoby zorganizować kursy dla osób starszych przebywających w domach opieki społecznej oraz domów starców pod hasłem „strony internetowe dla seniorów”. Na pomysł wpadł jeden z radnych, pan Andrzej Pupeczko: „ Pomysł narodził się na zebraniu radnych w sprawie aktywizacji zawodowej osób po pięćdziesiątym roku życia. Wśród pomysłów znalazły się z jednej strony kursy rzemieślnicze, a z drugiej między innymi kursy internetowe. Ta rozpiętość tematów pokazała nam, że Kraków ma dużo pracy w tym zakresie. Mimo to, nie można zapominać o osobach starszych i potrzebujących które, choć są pod stałą opieką domów opiekuńczych, wciąż chcą rozwijać swoje zainteresowania i umiejętności, albo uczyć się nowych.
Szczegóły projektu
Strony internetowe wydawały się dobrym pomysłem. Byłyby to proste kursy, nauczające jak poruszać się w sieci i jak korzystać z dobrodziejstw Internetu. Nasz Kraków stawia jednak na aspekty bezpieczeństwa, dlatego uczylibyśmy naszych podopiecznych, że nie wszystkie strony internetowe Kraków są bezpieczne dla komputera i co najważniejsze dla osób starszych albo niepełnosprawnych intelektualnie. Trzeba ich chronić. Dlatego zatrudnilibyśmy osoby kompetentne, pedagogów szkolnych i osób specjalnie przygotowanych do pracy z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie. Miasto Kraków planuje przeznaczyć na ten projekt około trzysta tysięcy złotych, a kursy będą prowadzone w stu osiemdziesięciu trzech ośrodkach, edukując pięćset trzydzieści cztery osoby.”Prezydent miasta Kraków podziela opinię swojego radnego: „ Moi radni dokładnie przedstawili mi plan wdrożenia projektu. Uważam, że to bardzo dobry pomysł, zwłaszcza, że na ten cel planujemy uzyskać środki finansowe z Unii Europejskiej.
Jak dotrzeć do niepełnosprawnych
Proste strony internetowe, dostosowane treścią do możliwości mieszkańców naszych ośrodków, nadal pozostają dla nich ciekawostką. Gdyby każdy dom opieki otrzymał komputery, albo przynajmniej jeden, wtedy bylibyśmy w pełni zadowoleni. Trwają rozmowy z radnymi miasta Kraków na temat zakupu sprzętu komputerowego. Z wstępnych ustaleń wiemy już, że Kraków zamknął wszystkie wydatki w swoim budżecie na ten rok. Ale może uda się nam nakłonić miasto Kraków, żeby wziął pod uwagę zakup komputerów w kosztorysie na przyszły rok?” – opowiedział nam Dariusz Niedamczyk, dyrektor rejonowego komitetu do spraw utrzymania domów pomocy społecznej.
Nie jesteśmy pierwsi
W 2011 roku w Niemczech powstały pierwsze dwie strony internetowe poświęcone osobom niepełnosprawnym oraz starszym. Są charakterystyczne; przeciętny użytkownik Internetu nie do końca jest w stanie zrozumieć napisany tam tekst, ani połączyć elementy graficzne w jedną spójną całość. Dopiero te strony internetowe pokazały, w jaki sposób świat odbierają niepełnosprawni intelektualnie. Strony te zdobyły dużą popularność, choć nie brakowało i tych, którzy strony internetowe potraktowali jako żart. Jako pierwsi strony internetowe przetestowali podopieczni z poniemieckiej wsi znajdującej się niedaleko Berlina. To ich sugestie i opinie sprawiły, że rozpoczęto prace nad w pełni funkcjonalnym portalem dla takich osób. W tym przypadku nie były to proste strony internetowe z grafiką i niewielka ilością podstron. Portal został wzbogacony o filmy oraz gry, oczywiście odpowiednio przystosowane dla takich użytkowników. Ten przykład pokazuje, iż strony internetowe dla osób starszych albo upośledzonych mógłby zakończyć się sukcesem również w mieście Kraków. Pozostaje nam poczekać do początku przyszłego roku, kiedy to miasto Kraków ogłosi publicznie swój budżet. Mamy nadzieję, że znajdzie się w nim miejsce na projekt.
Dodaj komentarz